Bezawaryjność urządzeń Robur - serwis GAHP

O jakości urządzenia świadczy jego odporność na usterki, czas bezawaryjnej pracy, a także koszty napraw i serwisu. Klientowi zależy aby użytkowanie urządzenia nie przysparzało zbędnych kłopotów.

Fot.

Spójrzmy jakie rozwiązania wprowadza do swoich urządzeń firma Robur aby sprostać tym oczekiwaniom. Sercem każdej pompy ciepła jest obieg czynnika chłodniczego, którego rolę w GAHP pełni roztwór amoniaku z wodą. Sprężanie czynnika nie następuje w sposób mechaniczny jak ma to miejsce w pompach sprężarkowych ale termiczny. Roztwór wody z amoniakiem jest podgrzewany w generatorze i w efekcie następuje odparowanie i podniesienie ciśnienia i temperatury amoniaku. Taka technologia pozwala na zamknięcie czynnika w hermetycznym obiegu zamkniętym. Generator jest to zbiornik ogrzewany przez palnik gazowy. Dzięki takiej budowie w układzie nie występują złożone urządzenia mechaniczne tj. np. sprężarka, w której pracują nieustannie trące o siebie elementy. Dłuższa praca związana jest z zużywaniem się tych elementów i możliwością rozszczelnienia układu i w następstwie ubytku czynnika roboczego. Sprężarka wymaga przeglądów, serwisowania i uzupełniania czynnika roboczego, hermetyczny obieg GAHP – nie.

Najwięcej kłopotów w użytkowaniu jakiegokolwiek urządzenia sprawiają elementy mechaniczne. W pompach GAHP zostały one ograniczone do minimum, natomiast jakość tych, które pozostały jest najwyższa. Przypatrzmy się bliżej pompie wymuszającej obieg czynnika. Jest to pompa membranowa. Jej budowa zapewnia hermetyczność układu. Została ona skonstruowana w celu możliwości pompowania czynnika bez wprowadzania elementów mechanicznych do układu chłodniczego. Z powodzeniem i bez większych problemów pompy te spełniają swoją funkcję w gazowych absorpcyjnych wytwornicach wody lodowej, które funkcjonują na świecie od wielu lat (chłodnicze urządzenia absorpcyjne były znane wcześniej niż rozwiązania sprężarkowe).

W 2001 roku w laboratorium Robura uruchomiono pompę membranową skonstruowaną specjalnie dla typoszeregu pomp ciepła w celu przetestowania jej żywotności. Pracuje ona nieprzerwanie dzień i noc z częstotliwością dwa razy większą niż standardowo stosowana w urządzeniach. Przyjmując, że w sezonie GAHP działa przez 2500 godzin to 8 letni okres testowania pokazuje, że membranowa pompa roztworu jest w stanie funkcjonować bezawaryjnie przez 40 lat.

Dzięki wyeliminowaniu sprężarki mechanicznej z urządzenia jego serwis jest zdecydowanie łatwiejszy i bliżej mu do kotła gazowego niż typowej pompy ciepła. Coroczny przegląd urządzenia składa się z prostych czynności sprawdzenia ciśnień gazu oraz czyszczeniu palnika, czy ewentualnie wymiany uszczelek. Zwraca się też uwagę na czystość wymiennika lamelowego, stanowiącego parownik urządzenia, na którym pozyskiwane jest ciepło z otoczenia (urządzenia powietrzne).

Nowoczesne rozwiązania technologiczne, rzetelne testy, a także doświadczenie na rynku pozwoliło ograniczyć do minimum możliwość awarii gazowych absorpcyjnych pomp ciepła firmy Robur. Urządzenia są proste w obsłudze, łatwe w serwisowaniu i doskonale spełniają swoją funkcje przez długie lata.

Potrzebujesz rzetelnej i kompleksowej wiedzy? Zapytaj naszego eksperta!

Napisz do nas lub zadzwoń +58 698 21 48